RTU pasniegs izcilā ķīmiķa Paula Valdena piemiņas medaļas

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātē (MLĶF) 15. un 16. jūnijā norisināsies izcilā latviešu izcelsmes ķīmiķa Paula Valdena (1863-1957) vārdā nosauktais 10. starptautiskais organiskās ķīmijas simpozijs. Tā laikā četriem ievērojamiem Latvijas ķīmiķiem pasniegs P. Valdena piemiņas medaļas. Pasākuma atklāšana un balvu pasniegšana notiks ceturtdien, 15. jūnijā, plkst. 9 RTU MLĶF, Paula Valdena ielā 3, 101. auditorijā.

Valdena medaļu šogad pasniegs RTU MLĶF Polimēru materiālu tehnoloģijas katedras profesoram Mārtiņam Kalniņam par starpfāžu robežprocesu pētījumiem daudzkomponentu polimērmateriālos. Profesors kopā ar studentiem gan sintezē jaunus materiālus, gan uzlabo un optimizē jau esošos, lai tiem piešķirtu konkrētas vēlamās īpašības un tos varētu izmantot gan ikdienā lietotajos iepakojumos, gan lidaparātu būvniecībā, gan citur.

 

Medaļu piešķirs arī RTU MLĶF Bioloģiski aktīvo savienojumu ķīmijas tehnoloģiju katedras profesorei Ērikai Bizdēnai par pētījumiem nukleozīdu un heterociklu ķīmijā, kā arī par talantīgu jauniešu piesaistīšanu ķīmijai. Nukleozīdi ir nukleīnskābes sastāvdaļa, kas nodrošina ģenētiskās informācijas glabāšanu un nodošanu nākamajām šūnu paaudzēm. Profesore kopā ar studentiem izstrādā metodes, kā ķīmiski sintezēt vielas un mainīt to struktūru, lai radītu bioloģiski aktīvās vielas. Tā izstrādāta gan ziede pret herpes vīrusu, gan notiek darbs pie pretvēža vielu izveides.

 

RTU MLĶF dekāns Valdis Kokars medaļu saņems par pētījumiem fotojūtīgu organisko savienojumu ķīmijā. Ir izdevies sintezēt jaunus fotojutīgus organiskos molekulāros savienojumus, ko var izmantot dažādās fotonikas ierīcēs. Piemēram, organiskajās gaismu izstarojošajās diodēs (OLED), kurās elektrisko enerģiju efektīvi var pārvērst gaismā. Iegūtie savienojumi ļauj piemērot fotonikas ierīču pagatavošanai ievērojami lētākas tehnoloģijas nekā līdz šim.

 

Savukārt Latvijas Universitātes ķīmijas zinātņu doktors Uldis Alksnis P. Valdena medaļu saņems par darbu ciklu Latvijas ķīmijas vēsturē.

 

Valdena piemiņas medaļas pasniedz starptautiski atzītiem ķīmijas, ķīmijas tehnoloģijas, materiālzinātnes un dabas un inženierzinātņu vēstures zinātniekiem, kuri devuši nozīmīgu ieguldījumu Latvijā minētajās jomās.

10. starptautiskā organiskās ķīmijas simpozija programma

Posted in Bez tēmas | Komentāri ir izslēgtiRTU pasniegs izcilā ķīmiķa Paula Valdena piemiņas medaļas

Dekanāta darba laiki 2017. gada vasarā

Valdis Kokars 24. un 25. jūlijā 1000 – 1200
  27. jūlijā 1000 – 1400
  28. jūlijā 1000 – 1200
Mārcis Dzenis 17. – 21. jūlijs 1000 – 1200
Māra Jure 5., 7., 10. jūlijā 1000 – 1300
  4., 6., 11. jūlijā 1600 – 1900
Inta Timma 20. un 21. jūlijā 1000 – 1200
  24. jūlijā 1600 – 1900
  25. jūlijā 1000 – 1200
Ilze Spārīte 27. jūlijā 1000 – 1400
  28. jūlijā 1000 – 1200

 

Posted in Bez tēmas | Komentāri ir izslēgtiDekanāta darba laiki 2017. gada vasarā

RTU pētniece un doktorante iegūst «L’Oréal» Baltic stipendiju «Sievietēm zinātnē»

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātniece Marina Sokolova un MLĶF Organiskās ķīmijas tehnoloģijas institūta Bioloģiski aktīvo savienojumu ķīmijas tehnoloģijas katedras doktorante Jekaterīna Ivanova saņēmusi kosmētikas uņēmuma «L’Oréal» Baltic stipendiju «Sievietēm zinātnē». Zinātnieces pētījumu mērķis ir izveidot kompozītmateriālus, kas imitē cilvēka kaulu struktūru un funkcijas. Jekaterīnas Ivanovas pētījums ir veltīts potenciālu pretvēža savienojumu izstrādei.

Marinas pētījums ir ļoti aktuāls, jo līdz ar sabiedrības novecošanu un ekstrēmo sporta veidu popularitātes pieaugumu ir palielinājies kaulu slimību un kaulu traumu gadījumu skaits. Kaulu bojājumus un kustību traucējumus izraisa tādas slimības kā osteoporoze, artrīts un kaulu vēzis, tāpēc ir nepieciešams radīt materiālu, ar kuru var pilnvērtīgi aizstāt bojātos kaulu audus.

«Kauls ir galvenais cilvēka ķermeņa uzbūves elements, tam jābūt ne tikai stipram kā betona blokam, bet arī elastīgam kā gumijai triecienu absorbēšanai. Apvienojot kalcija fosfāta biosaderību un osteokonduktivitāti ar polimēriem, piemēram, hialuronskābi, iespējams iegūt kompozītmateriālu ar cilvēka kaulam līdzīgu struktūru, sastāvu un mehāniskajām īpašībām,» stāsta jaunā Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra pētniece Marina Sokolova.

Jekaterīnas Ivanovas doktora disertācijas tēma ir «Aromātisko sulfonamīdu kā ogļskābes anhidrāžu inhibitoru sintēze».

Stipendija ik gadu tiek piešķirta vienai zinātņu doktorei vecumā līdz 40 gadiem iecerēto pētījumu veikšanai un divām doktorantēm līdz 33 gadu vecumam disertācijas izstrādei. Ar UNESCO Latvijas Nacionālas komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu stipendija izveidota starptautiskās L΄ORÉAL–UNESCO sadarbības programmā «For Women in Science» («Sievietēm zinātnē»). Tās mērķis ir atbalstīt daudzsološas zinātnieces un iedvesmot sievietes pievērsties karjerai zinātnē.

Posted in Bez tēmas | Komentāri ir izslēgtiRTU pētniece un doktorante iegūst «L’Oréal» Baltic stipendiju «Sievietēm zinātnē»

Kreatīvo ķīmiķu diena

2017.gada 12.maijā Rīgas Tehniskās universitātes Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātē “Kreatīvo ķīmiķu dienu” ietvaros notika Studentu pašpārvaldes telpas, kā arī atpūtas stūra atklāšana. Telpu remontdarbus un iekārtošanu veica studenti, ar mērķi uzlabot un modernizēt studentijas vidi. Uz jauno telpu atklāšanu ieradās fakultātes dekāns Valdis Kokars, kā arī citu RTU fakultāšu studenti.

Posted in Bez tēmas | Komentāri ir izslēgtiKreatīvo ķīmiķu diena

RTU un LU notiks 58. Valsts Ķīmijas olimpiāde 9.-12. klasei

b_rtu_foto__pixabay

 Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) un Latvijas Universitātē (LU) no 22. līdz 24. martam notiks 58. Valsts Ķīmijas olimpiāde 9.–12. klašu skolēniem. Olimpiāde plānota divās kārtās – teorētiskā un eksperimentālā –, un tās notiks LU Dabaszinātņu akadēmiskajā centrā, Jelgavas ielā 1, un RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātē (MLĶF), Paula Valdena ielā 3.

Olimpiādes laikā 22. martā LU no plkst. 11.30 līdz 15 notiks arī ķīmijas skolotāju seminārs. 23. martā papildus eksperimentālajai kārtai no plkst. 10 līdz 14.30 notiks meistarklases un iepazīšanās ar pētniecisko darbu ķīmijā, savukārt no plkst. 15.30 līdz 17.30 tiks analizēti teorētiskās kārtas uzdevumi. Uzvarētāju apbalvošana notiks 24. martā plkst. 13 RTU.

Valsts Ķīmijas olimpiāde notiks jau 58. reizi, un tā ir viena no senākajām valsts mācību priekšmetu olimpiādēm Latvijā. Olimpiāde tiek organizēta Eiropas Sociālā fonda projektā «Nacionāla un starptautiska mēroga pasākumu īstenošana izglītojamo talantu attīstībai», un to rīko Izglītības un zinātnes ministrijas Valsts Izglītības satura centrs sadarbībā ar RTU MLĶF un LU Ķīmijas fakultāti.

58. Valsts Ķīmijas olimpiādes darba kārtība

Posted in Bez tēmas | Komentāri ir izslēgtiRTU un LU notiks 58. Valsts Ķīmijas olimpiāde 9.-12. klasei

58. RTU Starptautiskā zinātniskā konference

58th-conf

 

Ikgadējā Rīgas Tehniskās universitātes 58. Starptautiskā zinātniskā konference “Materiālzinātne un lietišķā ķīmija” notiks 2017. gada 20. oktobrī, Rīgā, RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātē, Paula Valdena ielā 3, un RTU Dizaina Tehnoloģiju institūtā, Ķīpsalas ielā 6.

Recenzēti konferences raksti tiks publicēti Trans Tech Publications tiešsaistes piekļuves žurnālā “Key Engineering Materials” un iekļauti SCOPUS, ISI Web of Science, EBSCO, ProQuest  un citās datubāzēs. Žurnāls aptver plaša spektra tematus, kas saistīti ar jaunu materiālu un to sintēžu izstrādi, izpēti, apstrādi un modelēšanu. Raksta garums 5-6 lapaspuses, iekļaujot attēlus, tabulas un atsauces, A4 formāts.

Konferences darba valoda latviešu un angļu. Dalības formas – mutiskā prezentācija, stenda referāts un neklātienes dalība ar stenda referātu.

Konferences tēmas:

  • Ķīmija
  • Ķīmijas tehnoloģija un materiālu tehnoloģija
  • Materiālzinātne
  • Tekstils un apģērbu tehnoloģija

Konferences kalendārs un dalības maksa:

Agrā reģistrācija       1.      maijs – 10. jūnijs 90*, 120, 150** EUR *Studentam vai RTU darbiniekam (galvenajam autoram)

**Neklātienes dalība (iekļauta AO stenda referāta druka)

***Apstiprināšana – 7. sept., publikācijas iesniegšana – 11. sept.

Reģistrācija 10. jūnijs – 20. jūlijs 120*, 150, 180** EUR
Reģistrācijas apstiprināšana līdz 1. augustam  
Dalības maksas veikšana līdz 10. augustam  
Publikācijas iesniegšana līdz 10. augustam  
Vēlā reģistrācija*** 20. jūlijs – 5. septembris 160*, 200, 230** EUR
Konferences diena 20. oktobris  

 

Konferences mājaslapa: https://msac-conferences.rtu.lv/MSAC2017

Saziņai un papildinformācijai: conference.msac@rtu.lv

Posted in Bez tēmas | Komentāri ir izslēgti58. RTU Starptautiskā zinātniskā konference

Latvijas zinātņu akadēmijas prezidenta atzinības raksts par 2016. gada sasniegumiem zinātnē

Sēra dioksīda izmantošana augstas pievienotās vērtības produktu sintēzē

LZA akadēmiķis Māris Turks (Rīgas Tehniskā universitāte ,RTU), Mg. Jevgeņija Lugiņina (RTU), Dr.chem. Irina Novosjolova (RTU), Bc. Krista Suta (RTU), Mg. Daniels Posevins (RTU), Mg. Agnese Stikute (RTU), Bc. Dace Cīrule (RTU), Mg. Jevgeņija Uzuleņa (RTU), Dr.chem. Dmitrijs Stepanovs (Latvijas Organiskās sintēzes institūts, LOSI) Rīgas Tehniskā universitāte, Organiskās ķīmijas tehnoloģijas institūts

Izstrādāta metode sēra dioksīda izmantošanai jaunu organisko reaģentu sintēzē. Iegūtie reaģenti ir plaši pielietojami grūti gaistošu savienojumu gāzu hromatogrāfiskajā analīzē un arī jaunu bioloģiski aktīvu vielu sintēzē. Papildus atklāts, ka šķidrs sēra dioksīds var darboties kā viegli reciklējams šķīdinātājs daudzu organiskas sintezēs procesu veikšanai. Izstrādātās metodikas var lietot, lai iegūtu farmaceitiski aktīvās vielas.

Jauns materiāls un tehnoloģija saules enerģijas kolektoriem

Dr.habil.sc.ing. Gundars Mežinskis (Rīgas Tehniskā universitāte, RTU), Dr.sc.ing. Laimons Bīdermanis (RTU), Dr.sc.ing. Ilona Pavlovska (RTU), Dr.sc.ing. Andris Cimmers (RTU), Dr.sc.ing. Jānis Liepiņš (RTU), Dr.sc.ing. Kaspars Mālnieks (RTU), Dr.phys. Jevgēnijs Gabrusenoks (Latvijas Universitāte, Cietvielu fizikas institūts, LU CFI) Rīgas Tehniskā universitāte, Silikātu materiālu institūts, Latvijas Universitāte, Cietvielu fizikas institūts

Izstrādāts jauns materiāls un tehnoloģija saules enerģijas kolektoriem. Augstas jaudas saules enerģijas kolektora (AJSEK) cauruļveida materiālam jāspēj ilgstoši izturēt augstas temperatūras, neizmainot savu mikrostruktūru un nezaudējot savus sākotnējos siltumtehniskos raksturlielumus. RTU Silikātu materiālu institūta zinātnieki sadarbībā ar LU Cietvielu fizikas institūta speciālistu izstrādājuši tehnoloģiju, kas ļauj iegūt AJSEK saules enerģiju uztverošo materiālu, kas spēj izturēt 600oC vismaz 250 dienas. Šī materiāla pamatā ir nerūsējošā tērauda cauruļveida materiāls, kuram uzklāta stiklkristāliska emalja, kas satur pigmentus, nodrošinot emaljai melnu krāsu. Emaljas apdedzināšanas procesu un augsttemperatūras ilgstošu izturību nodrošina ne vien emaljai pievienotās specifiskās piedevas, bet arī emaljai papildus uzklātais sola-gēla nanodaļiņu pārklājums.
http://www.lza.lv/index.php?option=com_content&task=view&id=3617&Itemid=43

http://www.lza.lv/index.php?option=com_content&task=view&id=3539&Itemid=87

Posted in Bez tēmas | Komentāri ir izslēgtiLatvijas zinātņu akadēmijas prezidenta atzinības raksts par 2016. gada sasniegumiem zinātnē

L’oreal Baltic stipendiju konkurss “Sievietēm zinātnē”

b_rtu_2016_ceremonijaNo 23. janvāra līdz 7. martam zinātnieces var iesniegt pieteikumus uzņēmuma L’Oreal Baltic stipendijai konkursā “Sievietēm zinātnē” (“For Women In Science”). Pērn prestižo balvu ieguva trīs zinātnieces, divas no viņām — Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pētnieces.

Pieteikumus L’Oreal Baltic stipendijai “Sievietēm zinātnē” no šā gada 23. janvāra līdz 7. martam var iesniegt “Sievietēm zinātnē” (“For Women In Science”) starptautiskajā mājaslapā.

Papildu informācija pieejama www.fwis.fr un UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas mājas lapā www.unesco.lv.

Pieteikties aicinātas arī zinātnieces, kuras jau iepriekš piedalījušās šajā stipendiju konkursā, taču stipendiju nav saņēmušas.

Jau 18 gadus visā pasaulē un 13 gadus Latvijā programma “Sievietēm zinātnē”, kas Latvijā tiek īstenota ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) atbalstu, apbalvo sievietes zinātnieces, kā arī iedrošina jauno paaudzi izvēlēties kādu no zinātnes jomām.

Programmas gaitā pasaulē atzinību guvušas vairāk nekā 2500 pētnieces no 112 valstīm. Latvijā kopš programmas dibināšanas 2005. gadā ir apbalvotas 36 izcilas zinātnieces.

2016.gadā RTU jaunā zinātniece, Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra vadošā pētniece Dr. sc. ing. Kristīne Šalma-Ancāne balvu saņēma pētījumam «Nanostrukturētu biokompozītmateriālu izstrāde ar pretosteoporozes īpašībām» un 2016. gadā atzīta par RTU Gada jauno zinātnieci. Savukārt Organiskās ķīmijas tehnoloģijas institūta pētniecei Jevgeņijai Lugiņinai balva tika piešķirta pētījumam «Organisko savienojumu reakcijas šķidrā sēra oksīdā».
2017. gadā balvu saņēmēju sarakstu papildinās arī Lietuvas un Igaunijas zinātnieces. Konkursa kārtībā gan Lietuvā, gan Igaunijā tiks piešķirtas pa vienai stipendijai pētījumu veikšanai dzīvības zinātņu un materiālzinātņu jomā zinātņu doktorei vecumā līdz 40 gadiem.

Latvijā joprojām tiks piešķirtas trīs stipendijas. Viena stipendija paredzēta zinātņu doktorei vecumā līdz 40 gadiem pētījumu veikšanai un divas stipendijas – doktorantēm līdz 33 gadu vecumam disertācijas izstrādei. Stipendijas izmantojamas bez ierobežojumiem – gan darbam, gan pašattīstībai, gan arī kā papildu līdzekļi personīgajā vai ģimenes budžetā.

Posted in Bez tēmas | Komentāri ir izslēgtiL’oreal Baltic stipendiju konkurss “Sievietēm zinātnē”

Ziemassvētku lekcija 2016.

img_1606Šī gada 10. decembrī jau otro reizi RTU Materiālzinātnes un Lietišķās ķīmijas fakultātes telpās veiksmīgi norisinājās Ziemassvētku lekcija 2016. Šīs lekcijas tēma bija par ķīmiju, kas ir mums apkārt. Lekcijas veidotāji ir mūsu fakultātes otrā kursa studenti – Santa Bērziņa, Elgars Āboliņš un Deins Alksnis -, kas sadarbībā ar Latvijas universitātes studentu Valteru Trokšu izveidojuši Ziemassvētku lekcijas jauniešiem. Ķīmijas entuziasti uzskata, ka šāda jauniešu izglītošana ir visnotaļ svarīga, lai veicinātu kopējo ķīmijas izpratni, tādēļ jaunieši plāno šādas lekcijas veidot katru gadu.

Bildes no šī pasākuma apskatāmas galerijā

Posted in Bez tēmas | Komentāri ir izslēgtiZiemassvētku lekcija 2016.

Nodarbības vidusskolēniem- Visaptverošā ķīmija

Ķīmija nav vieglvisap-kim_projecta zinātne, tomēr tā ir daļa mūsu ikdienas, jo ar tās pamatprincipiem sastopamies ik uz soļa. Lai cik sarežģīta tā reizēm varētu likties, ķīmija ir arī aizraujoša! Tādēļ no 12. janvāra Rīgas Tehniskās universitātes Materiālzinātnes un Lietišķās Ķīmijas fakultāte sadarbībā ar Rīgas Dabaszinību skolu uzsāks nodarbības vidusskolēniem, lai mēs kopā mēģinātu aptvert visaptverošo ķīmiju! Aicinām pieteikties visus interesentus!

 

Posted in Bez tēmas | Komentāri ir izslēgtiNodarbības vidusskolēniem- Visaptverošā ķīmija